Nadmierne pocenie

Nadmierne pocenie – profilaktyka i leczenie nadpotliwości

Nadmierne pocenie się – nadmierna potliwość – leczenie

Nadmierne pocenie (nadmierna potliwość, hiperhydroza)

Pocenie się (wydzielanie potu) jest naturalnym mechanizmem gwarantującym utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Każdy z nas się poci: kiedy ćwiczymy, kiedy w pomieszczeniu jest gorąco, kiedy jesteśmy ciepło ubrani. Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe, które są zlokalizowane w obrębie całej naszej skóry. Na ludzkim ciele występuje około 2-3 milionów gruczołów potowych, z czego około dwie trzecie z nich zlokalizowane są w skórze dłoni i stóp. Człowiek wydziela od kilku mililitrów do kilku litrów potu dziennie.

Niektórzy ludzie mają jednak bez przerwy wilgotne ręce, stopy i pachy. Nadmierne pocenie się bywa  nie tylko bardzo krępująca ale i utrudnia życie. Takie osoby, nie tylko są zmuszane do zmiany garderoby nawet kilka razy dziennie ale i  wybór rzeczy , które noszą, ogranicza się głównie do takich, na których najmniej będzie widać plamy. Często jest to powodem unikania kontaktów towarzyskich, może nawet w konsekwencji doprowadzić do depresji.

Osoby takie cierpią na nadmierną potliwość (nadpotliwość – Hyperhidrosis). Oznacza to, że ich organizm produkuje nadmiernie pot, w ilości, która nie jest potrzebna do „ochłodzenia” organizmu.

Z uwagi na to, że nie istnieją fizjologiczne normy ilości wydalanego potu zwykle rozpoznanie choroby oparte jest na subiektywnym odczuciu człowieka.

Nadmierne pocenie

Nadmierne pocenie

Przyczyny nadmiernej potliwości mogą  być różne.  Jeżeli jest ona wynikiem innej choroby –  mówimy o nadmiernej potliwości wtórnej. W takim przypadku należy leczyć chorobę, której jest ona wynikiem:

 • przewlekłe zakażenia ( np.: gruźlica – charakterystyczne są nocne poty),
 • choroby endokrynologiczne (np.: nadczynność tarczycy, cukrzyca),
 • choroby nowotworowe ( białaczka, chłoniak)
 • zaburzenia neurologiczne (akromegalia – charakterystyczne zlewne poty),
 • zatrucia

Kiedy nadmierna potliwość nie ma konkretnej przyczyny  , wówczas mówimy, ze jest ona pierwotna – przypuszcza się, że może mieć podłoże dziedziczne.

Niekontrolowane, nadmierne  pocenie się może prowadzić do znacznego  dyskomfortu, zarówno fizycznego jak i emocjonalnego, poprzez narażenie na negatywną ocenę innych osób. Co ciekawe właśnie taka obawa (STRES) dodatkowo “nakręca” spiralę powodując że dana osoba jeszcze bardziej się poci.

Gdy nadmierna potliwość pojawia się na dłoniach, stopach i pod pachami, to się nazywa nadpobudliwością miejscową. Drugim przypadkiem jest tzw. nadpotliwość uogólniona, która dotyczy całego ciała i jest najczęściej wynikiem innej choroby, stosowanie niektórych leków, zatruć, infekcji i otyłości. Pojawia się ona także w przypadku zaburzeń hormonalnych.

Kiedy należy udać  się do lekarza:

 • Gdy nadmiernemu poceniu się towarzyszy gorączka, zaburzenia krążenia lub wyczerpanie fizyczne.
 • Gdy osoba cierpiąca na wzmożoną potliwość jednocześnie chudnie.
 • Gdy skóra robi się czerwona, łuszczy się, swędzi lub boli.
 • Gdy nadmierna potliwość staje się problemem psychicznym.

Jak leczyć nadmierne pocenie?

W przypadku nadmiernego pocenia się , konieczne jest bezwzględne zachowanie zasad właściwej higieny. Pamiętajmy, że pot jest bezwonny, dopiero w zetknięciu z bakteriami obecnymi na skórze, szczególnie pod pachami  nabiera charakterystycznego „zapachu”.

Pomocna jest zatem depilacja. Noszenie ubrań bawełnianych i lnianych. Używanie odpowiednich kosmetyków: antyperspirantów. Polecane są szczególnie te, które zawierają w sobie związki srebra, które zapobiegają rozwojowi bakterii będących przyczyną brzydkiego zapachu.  Często pomocne bywają zioła – kąpiele w wywarze z kory dębu lub brzozy.

Można sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty w aptekach np. Antidral, który można stosować zarówno w okolice pachowe, jak i na dłonie i stopy. Podobny chemicznie lecz silniejszy jest Etiaxil, dostępny w kilku formach – w zależności od okolicy skóry (pachy, dłonie i stopy).

Jeżeli nadmierne pocenie nie ustaje , lekarz może przepisać środki doustne, dostępne wyłącznie na receptę.

Nadmierne pocenie może stosunkowo często zostać trwale wyleczone. Do tego celu stosuje się metody klasyczne ( niechirurgiczne) czyli różnego rodzaju leki i środki oraz metody chirurgiczne.

W pierwszej grupie stosuje się:

Chlorek glinu – często jest stosowany w antyperspirantach. Preparaty o wyższym stężeniu chlorku glinu mogą skutecznie leczyć, zwłaszcza nadmierną potliwość pod pachami. W podobny sposób można leczyć nadpotliwość stóp i dłoni.  Efekty są zazwyczaj  widoczne w ciągu trzech do pięciu dni od pierwszego użycia. Czasami może wystąpić podrażnienie skóry. Efekty uboczne to suchość w ustach, zawroty głowy i problemy z oddawaniem moczu. Trzeba pamiętać że  duże dawki chlorku glinu mogą uszkodzić ubranie.

Jednym ze sposobów leczenia jest stosowanie toksyny botulinowej. Zabieg polega na wstrzyknięciu przez lekarza roztworu botuliny . Botoks blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe. Zabieg trwa około 30 minut. Efekt leczenia utrzymuje się jednak tylko przez kilka miesięcy.

Do zmniejszenia potliwości stosuje sie także inne leki  cholinolityczne na przykład  Bellergot będący mieszaniną alkaloidów pokrzyku, fenobarbitalu i winianu ergotaminy. Przy ich stosowaniu mogą wystąpić  efekty uboczne jak senność, suchość w jamie ustnej i błon śluzowych.

Leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe były wcześniej używane, w oparciu o hipotezę, że podstawowa przyczyną nadmiernego pocenia się był niepokój i stany lękowe.

Nadmierna potliwość – chirurgiczne usuwanie gruczołów potowych.

W przypadku gdy inne , tradycyjne metody nie przynoszą oczekiwanego skutku, pacjent ma możliwość wybory nieco bardziej inwazyjnego rozwiązania, którym jest wykorzystanie lasera i liposukcji okolic ciała, w których nadpotliwość jest najbardziej dotkliwa, a do takich należą niewątpliwie pachy.

Zastosowanie wiązki laserowej rozpuszcza gruczoły potowe, a następnie są one odsysane. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwale niweluje nadmierną potliwość tych okolic ciała. Zabieg ten określany z języka angielskiego jako “slim lipo” ma tą przewagę nad botoksem, że jest jednorazowy. W przypadku wykorzystania toksyny botulinowej istnieje konieczność powtarzania ostrzyknięć co kilka miesięcy.

Porównując w pewnym horyzoncie czasowym koszty leczenia obu metodami,może okazać się że w efekcie metoda “slim lipo” będzie  tańsza w porównaniu z kilkukrotnym zastosowaniem toksyny botulinowej.

Reasumując nadmierne pocenie ( nadmierna potliwość) może być skutecznie leczone. Niestety niewielka grupa osób z ta dolegliwością (np w USA tylko 40% źródło: www.nih.gov) szuka profesjonalnych metod jej zwalczania.

6 thoughts on “Nadmierne pocenie się – nadmierna potliwość – leczenie

 1. Witaj!
  Miło mi, że tak odebrałeś mój maleńki wirtualny świat. Dziękuję :)))

  Przeczytałam u Ciebie bardzo zajmujące informacje na temat pocenia. Co prawda sama nie mam z tym problemu, ale znam osoby, którym ta dolegliwość utrudnia życie. Cukrzyca faktycznie ma to do siebie, że powoduje nadmierne wydzielanie potu. Kolega z pracy potrafił zmieniać koszule kilka razy dziennie, żeby nie odczuwać aż tak męczącego dyskomfortu powodowanego poceniem się. On jest chory na cukrzycę.
  Będę czasem zaglądać tutaj.
  pozdrawiam
  Basia

 2. Bardzo ciekawy post, trafiłam, bo szukam info czy i jak szałwia pomaga przy nadmiernym poceniu, bo zastanawiam się nad kupnem pserpiblock w tabletkach, mam z tej serii dezodorant, z którego jestem zadowolona. Wydajny, poręczny no i najważniejsze skuteczny 🙂
  Etiaxil mi odradzał jeden dermatolog już kiedyś. Dlatego teraz szukam innych możliwości.

 3. witajcie
  mam w pracy koleżankę , która na dzień dobry nie miło pachnie potem. jest to na prawde uciążliwe zarówno dla niej jak i dla nas ponieważ nie da się przy niej stać dłużej jak parę sekund. po rozmowie z nią. uświadomiła nas, żę zdaje sobie sprawę z tego, żę jest to spowodowane chorobą wątroby ponieważ pare lat temu zatruła sie grzybami. chciałabym sie dowiedzieć czy na prawde to możę to być tym spowodowane i czy da sie to leczyc

 4. Proszę odpowiedzieć mi dlaczego gdy jestem w spocvzynku nie poce sie ale gdy wychodze do miasta lub cos robie poce sie strasznie pozdrawiam.

 5. Witam serdecznie,
  mam 30 lat i od dłuższego czasu a dokładnie od 2 roku studiów pojawił się u mnie problem nadmiernej potliwości. Na początku nie było to tak bardzo uciążliwe ponieważ mało zwracałem na to uwagę, batomiast w późniejszym czasie stało się to bardzo drażniące i krępujące szczególnie pocenie się twarzy. Irytuje mnie sytuacja jak jestem w miejscu publicznym wszyscy wyglądają naormalnie a ze mnie pot leje się po twarzy. Jeśli macie jakieś pomysły co z tym problemem można zrobić byłbym wdzięczny za informację. Niestety takie dolegliwości powodują że izoluje sie od społeczeństwa czemu chciałbym zapobiec.
  Pozdrawiam sedrecznie

 6. Witam,
  chciałabym podziękować autorom strony za jej stworzenie. Problem jest faktycznie krępujący a jeśli nie powoduje wyraźnych problemów zdrowotnych nie zaleca się wizyt u lekarza. To też z tą uciążliwością zostajemy sami.

  W skrócie doradzają:
  – picie i kąpiele w szałwi oraz melisie (1- max 3 szkl. przez 2-3 tyg. i przerwa tak samo długa. Można cyklicznie powtarzać // przed snem i nie… są różne wersje)
  – kąpiele w roztw. kory dębu, pokrzywie, brzozie

  – Antidral, Etiaxil – działanie miejscowe, uwaga podrażniają
  – Persiblock
  – kostka spiral SVR
  (- z mniejszymi problemami wystarczają antyperspiranty)

  – stopy -> kwas borny (proszek)

  (chemicznie: 2% roztwór taniny, odwary z kory dębowej, 70-90% alkohol etylowy 5-10% roztwór formaliny, oraz chlorek glinu, mrówczan glinu, octan oraz wodorotlenek glinu)

  inne:
  – kąpiele min. 2x dziennie
  – dieta zależna od grupy krwi

  botox – tylko czy warto się aż tak truć. Ja najpierw wypróbuję powyższe sposoby nie korzystając z “salmonelli”.
  Pozdrawiam 🙂

Komentowanie wyłączone.